Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Интер вечерва може да биде елиминиран од Европа

Објавено

на

blank

Италијанскиот прволигаш Интер игра лошо во Лигата на шампионите во оваа сезона и по четири кола има освоено само два бода, а тоа го става во многу незгодан ситуација пред вечерашните средби од групата Б.

Имено „нероаѕурите“ само триумф на гостувањето во Германија кај Борусија Менхенгладбах ги остава во игра пласман во нокаут фазата, но во исто време постои и опција тие вечерва да бидат елиминирани од европските натпреварувања.

Во случај избраниците на Конте да загубат или одиграат нерешено со Борусија, а притоа Шахтјор Доњецк слави во Украина над Реал Мадрид, тоа ќе значи дека калчолигашот ќе биде „избришан“ од ЛШ, но и ќе ги загуби сите шанси за Лига Европа.

Познато е дека третото место во ЛШ води во пролетната етапа во ЛЕ што во моментов е и најреална опција за Интер, меѓутоа многу тоа ќе зависи од денешните натпревари.

Во моментов Борусија е прва со 8 бода, Реал има седум, Шахтјор 4 и Интер 2 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни