Поврзете се со нас

Италија

Интер не може да го собори рекордот на Јувентус

Објавено

на

foto: twitter.com/Inter

Актуелниот лидер во италијанскиот фудбалски шампионат Интер не дојде до посакуваниот резултат во дуелот со Калјари кој заврши без победник 2-2.

Домаќините важеа за апсолутни фаворити, но и покрај тоа што двапати водеа со головите на Тирам и Чалханоглу не успеаа да ја забележат 26. победа во шампионатот.

Со овој резултат „нероѕаурите“ официјално ги загубија сите шанса да го соборат рекордот на Јувентус за освоени бодови во една кампања. Клубот од Торино во сезоната 2013-14 под водство на Антонио Конте освои дури 102 поени, а Интер пак ако слави на сите дуели до крјаот може да дојде до максимални 101 бод.

Останува да се види дали четата на Инѕаги може да го подобри најдобриот клупски учинок остварен во кампањата 2006-07 кога се заврши со 97 бодови.

Интер сега има 83, а до крајот има уште шест кола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни