Поврзете се со нас

Свет

Инфантино потврди дека светот го чека нов фудбалски мундијал во зима! (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/FIFAWorldCup

Фудбалската историја се промени на крајот на 2022-ра година и за првпат се одигра еден „зимски“ мундијал, односно Катар беше домаќин на најголемиот спортски настан додека во Европа владееше голем студ.

Светското првенство за првпат не се одигра во стандардниот термин по крајот на сезоанта и фудбалерите мораа да прават паузи на средината на месец ноември, а нешто слично ќе гледаме и за десетиан години отсега.

Тоа што се шпекулираше во текот на денешниот ден, оваа вечер доби официјална потврда, и тоа од име на првиот човек на светскиот фудбал, Џани Инфантино.

Претседателот на ФИФА потврди дека Саудиска Арабија ќе биде домаќин на фудбалскиот мундијал во 2034-та година, откако претходните две организации веќе беа зафатени.

Инфантино објави дека Светското првенство во 2026-та ќе се игра во Канада, Мексико и Америка, Мароко, Шпанија и Португалија ќе бидат домаќинит четири години подоцна, а Саудиска Арабија ќе биде самостоен организатор во 2034-та година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни