Поврзете се со нас

Италија

Инѕаги тренер на годината во Серија А, познати се и добитниците на останатите награди

Објавено

на

Foto:twitter.com/Inter

Предводникот на Интер, Симоне Инѕаги го доби признанието за најдобар фудбал во италијаската Серија А за натпреварувачката 2023/2024.

Интер имаше фантастична сезона во Калчото каде успеа да го освои Скудетото, кампања во која Инѕаги имаше супер значајна улога, секогаш влечеше вистински потези и му овозможи на тимот на доминантен начин да дојде до 20 лигашки пехар во историјата.

Воедно се познати добитниците на останатите награди, Ди Григорио од Монца е најдобар голман, Бастони од Интер најдобар дефанзивец, Чалханоглу е најквалитетниот фудбалер од средината на теренот, а Влаховиќ напаѓач број еден.

Мартинез е МВП, додека наградата за фер плеј заврши кај асот на Милан, Флоренци.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни