Поврзете се со нас

Италија

Инѕаги: Да не заборавиме, Милан е шампион

Објавено

на

Foto:twitter.com/Inter

Утре во вечерниот термин од 20:45 часот се игра големото италијанско дерби меѓу Интер и Милан, две екипи кои се во сосема различна форма.

„Нероаѕурите“ имаат далеку подобри резултати, имаат константно за разлика од „црвено-црните“ кои не непрепознатливи во оваа 2023 година. Сепак дерби е дерби, посебен меч и тренерот на Интер, Симоне Инѕаги ги предупреди играчите дека не смее да дојде до опуштање против тимот кој на 18 јануари го декласираа со 3-0 во Супер Купот на Италија.

-Дерби натпреварите секогаш се посебни. Во моментов Милан не е во добра форма, ама се уште зборуваме за шампион, тим кој е во осминафиналето на ЛШ по подолго време. Противникот е класа и јас го почитувам. Потребно ни е многу трчање, самодоверба и внимание.

-Потребно ни е срце и ладна глава. Јасно е дека овие натпревари се сами за себе. Во минатата година ипол веќе одигравме шест, Имаме предност во дуелите, ама Милан се радуваше на успех во првенството. Сепак, веќе сме во таква фаза од сезоната каде што бодовите се од големо значење, -порача Инѕаги.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни