Поврзете се со нас

Свет

Има нов клуб: Фернандињо по 17 години се враќа во Бразил

Објавено

на

Големиот борец и досегашен лидер на Манчестер Сити, Фернандо Луиз Роза или попознат како Фернандињо ја завршува својата приказна во Европа и се враќа во Бразил.

Играчот за врска скоро две децении настапуваше на стариот континент (17-години во Шахтјор Доњецк и Манчестер Сити), но сега ќе направи прави кам-бек во својата татковина и тоа во составот во кој ја започна кариерата Атлетико Параненсе.

Споредн информациите 37-годишниот Фернандињо веќе подал рака и ќе потпише договор до 2024 година што значи дека овде и ќе ја заврши кариерата.

Во Сити и Шахтјот Бразилецот освои дури 26 клупски трофеи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни