Поврзете се со нас

Англија

Илон Маск твитна дека го купува Манчестер Јунајтед

Објавено

на

Американскиот бизнисмен Илон Маск направи хаос на Твитер откако твитна дека го купува Манчестер Јунајтед.

Милијардерот често знае да најави некој потег од кој потоа ретерира, но фановите на  Јунајтед очигледно едвај чекаат збогување со актуелните сопственици – фамилијата Глејзер.

Слабите резултати неколку сезони наназад и очајниот старт на најновата ги наведе фановите повторно да бараат повлекување на Глејзерови, а Маск има потенцијал да биде инвеститор.

Неодамна, Маск најави дека ќе го купи Твитер, а сега се обидува да се повлече од зделката.

Додека твитот останува само непотврдена најава, за четири часа собра над 350.000 лајка. Дел од фановите ветија дека ќе купат автомобил Тесла ако Маск ги спаси од актуелните сопственици на клубот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни