Поврзете се со нас

Македонија

Иџе малерозен во последниот круг на Монца

Објавено

на

blank

Македонскиот пилот Игор Стефановски Иџе, успеа да го задржи високиот пласман од квалификациите при стартот на трката од ТЦР Италија на патеката Монца, но немаше доволно перформанси на легендарниот автодром за да може да се бори за врвот, како пред еден месец на Валелунга.

Тој беше петти на стартот,  и долго време потоа беше на таа позиција додека не испадна еден од конкурентите. Во самиот финиш, откако возачите ја минаа целта на само 20 секунди од истекот на времето, се случи инцидент во кој Иџе беше притиснет во внатрешната страна на првата шикана по правецот, иако македонскиот пилот во тоа време се обидуваше да престигне и да дојде до третото место.

Инцидентот го врати назад на 10 место, но откако ја заврши трката доби казна од 25 секунди за предизвикување на колизија, па дополително беше уназаден на 14 место.

Целата трка може да ја проследите на следниот линк:
http://www.acisport.it/campionati/TCRItaly/

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни