Поврзете се со нас

Репрезентација

Иднината на македонскиот ракомет: Селективен камп за талентирани ракометарки (ФОТО)

Објавено

на

blank

Фото: РФМ

Ракометот е спорт број еден во нашата држава, па поради тоа треба максимално да се искористи целиот капацитет, потенцијал, талент за да се избере она најдоброто особено кога станува збор за играчи кои треба да го носат репрезентативниот дрес.

Имено во Скопје се спроведува селективен камп, акција за девојки родени во генерациите 2004/05 и генерациите 2006/07 од кои треба да се формираат две женски репрезентации.

Под водство на одбрани тренери се гледа потенцијалот, квалитетот на младите ракометарки кои дефинитивно се иднина на нашиот ракомет. Нив ги посетија луѓето од РФМ на чело со првиот човек Живко Мукаетов кои им дадоа поддршка што секако во оваа фаза и тоа како им е потребна.

blank

blank

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни