Поврзете се со нас

Европски првенства

Хрватска го победи Исланд и го оддалечи противникот од полуфиналето на ЕП

Објавено

на

Хрватска направи целосен пресврт во второто полувреме на дуелот со Исланд и на крајот стигна до првата победа (23:22) во главната фаза на Европското ракометно првенство.

Исланд одигра одлично прво полувреме, водеше и со пет гола, но Хрватска ја намали негативата на 12:10, што остави надеж за пресврт во продолжението.

Избраниците на селекторот Хорват успеаја да ја реализираат таа амбиција, па сега Хрватите водеа два пати со плус пет, а предноста 15:20 се покажа како недостижна.

Исланд дојде во ситуација да се бори и за победата, израмни на 22:22, но по голот на противникот, не успеа да го искористи последниот напад, па Хрватска славеше со 23:22.

Со денешниот пораз, Исланѓаните си ги намалија шансите за пласман во полуфиналето и ќе треба да чекаат грешка на своите ривали.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни