Поврзете се со нас

Формула 1

Хорнер: Вакво нешто нема ни во Холивуд!

Објавено

на

Foto:twitter.com/redbullracing

Кристијан Хорнер може да се пофали дека ја прекина седумгодишната доминација на Мерцедес во поединечна конкуренција, бидејќи неговиот миленик Макс Ферстапен на драматичен начин му ја донесе титулата на Ред Бул.

Холанѓанецот доби неочекувана шанса во завршницата од трката во Абу Даби и со посвежи и побрзи гуми го мина Луис Хамилтон во последниот круг, па покрај тоа што дојде до своја прва шампионска титула, го остави Британецот пред толку посакуваната рекордна осма во „најбрзиот циркус“.

Расположенијата во двата табори беа комплетни различни и спротивставени со оглед на лудото сценарио, кое Хорнер смета дека не може да се режира ниту во Холивуд.

– Мислам дека последе пат сме имале ситуација со идентични бодови од двајца возачи на последната трка пред 47 ходини. Мислам дека вакво нешто не може да смислат ниту сценаристите во Холивуд. Не би можеле да се досетат на деталите кои ја одбележаа оваа Ф1 сезона.

– Популарноста на нашиот спорт експлодираше оваа сезона, а посебно со последната трка. Мислам дека трката во Абу Даби е најголем спортски настан во 2021-ва година. Бројот на фанови кој го привлековме е застрашувачки, – вели тимскиот шеф на Ред Бул.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни