Поврзете се со нас

Формула 1

Хорнер: Не е фер да се менуваат правила поради еден тим

Објавено

на

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, истакнал дека одговорните во Формула 1 и ФИА треба да се фокусираат на задачата Мерцедес да направи побезбеден болид, отколку да размислуваат за менување на правилата.

Хорнер реагирал на најавите дека одговорните размислуваат да наметнат промена на болидите поради сериозното „потскокнување“, кое е посебно изразено на болидите на Мерцедес.

– Делува многу нефер во овој дел од сезоната кога постои само еден тим кој не успеал да го подготви потребното.

– Дали е коректно се да се менува поради еден тим, односно тој тим да биде поконкурентен? прашува Хорнер.

Болидите на Ред Бул победија на шест од осумте трки сезонава, а Хорнер директно алудира дека Мерцедес сака да го ескалира проблемот за да добие измени од кои ќе профитира.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни