Поврзете се со нас

Германија

Холштајн Кил го шокираше Баерн во германскиот куп (Видео)

Објавено

на

blank

Баерн Минхен не успеа да се пласира во осминафиналето на германскиот куп, откако вечерва е поразен на пенали од второлигашот Холштајн Кил.

Во регуларниот дел беше 2:2, гол немаше ниту во продолжението, па пенал рулетот заврши во корист на домашниот тим и го најави големото славје на Кил.

Баерн два пати водеше, првиот пат преку Гнабри, а вториот преку Сане, но Кил во 95. минута од средбата се избори за дополнителни минути, што ќе се покаже и како клучен момент за средбата.

Првите пет пенали беа изведени од двете страни без грешка, а во шестата серија дојде и првото промашување. Баерн не реализираше откако голманот на Кил го одбрани ударот на Рока, а Бартелс ја потврди победата и големиот успех на Кил.

Баерн доживеа елиминација во купот од екипа од понизок ранг првпат од сезоната 2003/04, кога загуби од Алеманија Ахен.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни