Поврзете се со нас

Атлетика

Холандска атлетичарка собори светски рекорд стар четири децении (Видео)

Објавено

на

Холанѓанката Фемке Бол направи сензација на националното првенство, соборувајќи многу стар светски рекорд.

Бол го собори рекордот во трката на 400 метри во рамките на холандскиот шампионат, со што го надмина времето на Јармила Кратошвилова од пред 41 година.

Холандската атлетичарка ја претрчала делницата за 49,26 секунди, со што го собори рекордот за 33 стотинки во својата прва трка во која истрча време под 50 секунди.

На овој начин Бол ја потврди доминацијата на оваа делница, откако на последното ЕП во Минхен стана прва атлетичарка која победила на 400 метри и 400 метри со пречки.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни