Поврзете се со нас

Европски првенства

Холандија ја шокираше Полска со луд цепелин во последната секунда (Видео)

Објавено

на

Холандската ракометна репрезентација славеше на гостувањето во Полска со 26:27 и на тој начин се наметна како кандидат за пласман на Европското првенство во 2022 година.

Холанѓаните играат во групата каде се фаворизираните Полска и Словенија, а на денешното гостување во Вроцлав направија големо изненадување.

По 11:11 на полувреме, Полска подобро го започна вториот дел и отиде на плус три, но во завршницата во постојано водство беа гостите. Се играше со резултат 26:26 повеќе од две минути, а во последната секунда Холандија реализираше со цепелин и го започна големото славје на гостински терен.

Смитс доминирал во Вроцлав со 10 голови, додека 7 се запишани зад името на Стајнс.

Судиите го признаа погодокот на Смитс, па со овој пораз Полска сега е на третото место во својата група.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни