Хингис откри голема тајна: Јас го учев Федерер како да освојува трофеи

Switzerland's tennis players Martina Hingis (L) and Roger Federer enjoy the sun by their hotel pool ..

Мартина Хингинс, некогашниот број 1 на ВТА листата во интервју за светската кабловска мрежа Си-Ен-Ен откри дека таа била мајсторот што  го научила Роџер Федерер како да освојува трофеи.

Хингис навистина во тој период, иако имаше само 17 години победуваше се пред неа, а на 19 години веќе зад своето име имаше освоено пет Гренд Слем трофеи за да се повлече на неполни 23 години од тенисот.

– Не кријам околу тоа, отворена сум околу тоа прашање. Јас цело време му кажував и го учев како да ја освои првата титула. Тоа се случи во Сиднеј. Имаше заеднички моменти кои бевме среќни и ги делевме. После тоа знаете што се случи, – изјави Хингинс.

Федерер тогаш со Хингинс во 2001 година го освои првиот трофеј на Хофман купот.

Facebook Коментари