Поврзете се со нас

АТП

Хенман: Ѓоковиќ израсна како аутсајдер, не би се обложил на Надал и Федерер

Објавено

на

blank

Некогашниот најдобар британски тенисер, Тим Хенман даде свој коментар за трката за најголемиот, најквалитетниот рекет на сите времиња.

Многу се зборува на оваа тема, некои сметаат дека секоја ера е посебна и не може да се споредува едно со друго време, некои пак зборуваат, дебатираат за тројката Рожер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ кои се тенисерите со најмногу освоени грен слем титули.

Швајцарецот и Шпанецот во моментов се на врвот со 20 пехари, додека пак Ѓоковиќ кој е помлад од нив е на бројката од 17 триумфи на најзначајните турнири.

-Кога ќе ја погледнете оваа ера, генерацијата на Федерер, Надал и Ѓоковиќ, рекордите што ги поставија, тоа е неверојатно, -започна Хенман.

-Мислам дека тоа е мотивирачки фактор за сите нив, а особено за Ѓоковиќ. Некако израсна како аутсајдер и во таа улога долго време се бореше против Федерер и Надал. Новак сака да сруши дел од рекордите. Федерер и Надал се враќаат, но не би се обложил дека нема да ги престигне, -заклучи Хенман кој освои 11 АТП титули во кариерата, а највисокиот пласман му беше четвртото место на ранг листата.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни