Поврзете се со нас

Европски купови

Хенеберг доминираше, Еурофарм Пелистер го совлада Мотор

Објавено

на

фото: facebook.com/hceurofarmpelister

Еурофарм Пелистер го совлада Мотор (30:33) во ракометната Лига Европа и го забележа вториот успех во групната фаза.

Битолчани гостуваа во германски Диселдорф на дуел со украинскиот ривал, а првото полувреме го завршија со два гола позитива.

Во продолжението Еурофарм беше уште посигурен, брзо направи сигурна предност, па во еден момент стигна и до шест гола предност, за на крајот со мирен финиш да победи со 30:33.

Хенеберг издоминира на оваа средба со дури 14 гола во мрежата на Мотор, додека кај украинскиот тим, најефикасен бил Турченко со 7 погодоци.

Еурофарм сега има ефект 2-2 по четири рунди, односно четири бода помалку од лидерот Архус.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни