Поврзете се со нас

Мото ГП

Хаос во Мото ГП: Бањаја и Вињалес предизвикаа тркачки инцидент, па си поделија удари во песокот (Видео)

Објавено

на

Трката за Големата награда на Франција беше одбележана од многу излетувања и дури осум возачи не ја завршија трката, меѓу кои и Марк Маркез, Пеко Бањаја, Маверик Вињалес, Алекс Маркез и Џек Милер.

Патеката во Ле Ман традиционално носи големи задоволства за верните фанови на Мото ГП, а денеска донесе и едно големо изненадување бидејќи Бецеки профитираше од хаотичните сцени и на крајот со голема предност заврши прв.

Италијанецот беше најбрз на чудната трка која понуди непредвидени работи до самиот крај, бидејќи на два круга пред крајот, својата одлична трка си ја упропасти Марк Маркез.

По едномесечната пауза, осумкратниот шампион се врати на патеката, па иако беше нависитна добар со својата Хонда, сепак направи кикс во најлошо време и излета од патеката кога подиумот му беше осигуран.

Така, борбата за второто место му припадна на Хорхе Мартин, додека трет заврши домашниот возач, Жоан Зарко.

Од денешната трка, за издвојување е и инцидентот од шестиот круг кој го режираа Пеко Бањаја и Маверик Вињалес, кои режираа и доста лоша сцена бидејќи си зададоа удари откако се најдоа на песокот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни