Поврзете се со нас

Формула 1

Хамилтон со три тркала достигна неверојатна брзина на Силверстоун

Објавено

на

blank

Од таборот на Мерцедес открија дека Луис Хамилтон постигнал неверојатна брзина додека бил со едно пукнато тркало во драматичниот последен круг од трката за Големата награда на Велика Британија.

Луис Хамилтон стигна прв до целта, а додека му беше пукнато тркалото достигнал неверојатна брзина од 230 км/ч на најдолгата делница на патеката.

Со сите четири гуми болидите достигнуваат најголема брзина до 300 км/ч, па затоа ваквото остварување на Хамилтон со една целосно оштетена гума е за поздрав.

Од друга страна пак произведувачот на гуми за Формула 1, компанијата „Пирели“ најави детална истрага за тоа што се случуваше со гумитена трката на Силверстоун.

Освен Хамилтон без еден пневматик останаа и неговиот тимски колега Валтери Ботас, како и пилотот на Мекларен, Карлос Сајнц.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни