Поврзете се со нас

Формула 1

Хамилтон беше најбрз на домашен терен и го надмина легендарниот Сена

Објавено

на

blank

Актуелниот Ф1 шампион и лидер во генералниот пласман во оваа сезона, Луис Хамилтон ќе стартува од позицијата број еден на утрешната трка за Големата награда на Велика Британија.

Тој на Силверстоун беше најбрз и дојде до 91 пол позиција во кариерата или поточно седма на оваа стаза со што го надмина легендарниот Аиртон Сена кога се во прашање квалификациите, најдоброто време на домашен терен.

Бразилецот своевремено дојде до шест пол позиции на трката во својата земја, учинок кој денеска Хамилтон го мина иако имаше одредени проблеми во втората квалификациска сесија.

Зад Британецот ќе стартува неговиот клупски колега од Мерцедес Ботас, вториот ред го пополнуваат Верстапен од Ред Бул и Леклер од Ферари, а во првата десетка се уште Норис, Строл, Сајнц, Рикардо, Окон и Фетел.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни