Поврзете се со нас

Англија

Халанд потпишал мултимилионски договор со „Најк“

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Најмоќните производители на спортска опрема долго време водеа битка за потписот на Ерлинг Халанд, а Норвежанецот на крај реши да ја продолжи и надгради соработката со „Најк“.

Денеска американскиот гигант го потврди новиот спонзорски договор со ѕвездата на Манчестер Сити, а претпоставките се дека Норвежанецот ќе заработува најмалку 20 милиони евра годишно.

Медиумите тврдат дека сумата е 23 милиони евра, што е втор највреден договор по тој на Нејмар со „Пума“ и тежи 26 милиони евра годишно.

„Најк“ и Халанд потпишале договор на долг период, бидејќи стратегијата на производителот е да го претвори голгетерот во заштитен знак на своите фудбалски кампањи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни