Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Халанд: Финалето ќе биде посебно, имаме мисија која…

Објавено

на

foto:twitter.com/ChampionsLeague

Манчестер Сити ќе се обиде да дојде до првиот трофеј во Лигата на шампионите, а со тоа и до остварување на еден голем сон.

Останува само уште една пречка, тимот на Интер кој воопшто не е потценување, тим кој има искуство, квалитет во своите редови, па Сити ќе мора да даде се од себе за да го потврди статусот на фаворит. Еден од играчите од кого многу работи ќе зависат е Ерлинг Халанд затоа што ако тој е расположен и во посакуваниот ривал тогаш „нероаѕурите“ ќе имаат големи проблеми.

-Финалето ќе биде посебно. Отсекогаш сум сонувал да играм во финалето на Лигата на шампионите и ќе ми биде чест да бидам на теренот на ваков натпревар. Имаме мисија, имавме неверојатна сезона и мораме да ја завршиме на најдобар можен начин. Знам дека ќе дадеме се за да победиме во ова финале. Ќе мора да бидеме на највисоко ниво против Интер, многу добар тим и едвај чекаме да излеземе на теренот.

-Знаев дека ќе имам шанса да постигнам многу голови. Кога имате толку многу вредни соиграчи кои ви даваат можности или многу простор. Имам голема среќа што имам соиграчи кои ми помагаат да ја сместам топката во мрежата. Има толку многу работа надвор од теренот за да постигнам гол, а кога ќе успеам, веќе се фокусирам на следниот, -порача Халанд.

Завршната средба во ЛШ се игра утре од 21 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни