Поврзете се со нас

Германија

Хајнкес: Пандемијата покажа дека фудбалот се движел во погрешна насока

Објавено

на

Легендарниот германски фудбалер и тренер, Јуп Хајнкес вели дека актуелната пандемија на коронавирусот покажала дека општеството и посебно фудбалот се движеле во погрешна насока.

Хајнкес смета дека ова е вистински момент за отрезнување и менување на приоритетите.

– Треба повторно да им посветиме повеќе внимание на луѓето кои не се снаоѓаат најдобро во општеството и фудбалот.

– Важно е да го најдеме патот кон фудбалската нормалност, сумите за плати и трансфери треба да се намалат и да се вратат на нормално ниво. Во еден момент сумите станаа неморални, – изјавил Хајнкес кој како тренер ја освои Лигата на шампионите со Реал Мадрид и Баерн Минхен.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни