Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола за трансферот на Силва: Не планирам да уништам нечиј сон!

Објавено

на

Фото: Twitter.com/ManCity

Бернардо Силва долго време е поврзуван со трансфер во Барселона, потег кој одамна бил зацртан како единствена желба на фудбалерот за следна дестинација во фудбалската кариера.

Португалецот е под договор со Манчестер Сити, но Пеп Гвардиола и денеска потврдил дека е подготвен да му дозволи на Силва да се пресели во „неговата“ Барса.

– Би сакал да остане овде, тој е посебен фудбалер, но не знам што ќе се случува.

– Фудбалерите имаат своите желби и јас не планирам да уништам нечиј сон. Кариерите на фудбалерите се кратки, а јас сум само еден дел од овој клуб.

– Треба да разговарам со претпоставените и ако тие речат дека е во ред, јас нема да се спротивставам, – изјавил Гвардиола.

Силва веќе ги договорил личните услови со Барса, но шпанскиот клуб ќе мора да плати најмалку 70 милиони евра за неговиот потпис.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни