Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола за новото засилување на Тотенхем: Беше на нашата листа…

Објавено

на

Стратегот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола го коментираше трансферот на Педро Поро од Спортинг Лисабон во редовите на Тотенхем.

Десниот бек беше во академијата на „граѓаните“ пред да се пресели во Спортинг, клуб кој во преговорите со Сити стави клаузула дека тие први може да дојдат до неговиот потпис, доколку го посакаат тоа.

На крајот, Гвардиола проценил дека Педро Поро во моментов не му е потребен, а играчот се решил да направи трансфер во Тотенхем.

– Педро Поро е многу добро засилување за Тотенхем, а ние не работевме активно да го донесеме во нашиот клуб во јануари.

– Да, Поро беше на нашат алиста, но ние не размислувавме многу за клаузулата која ни дозволува да го купиме повторно. На крај тој се реши да потпише за Тотенхем, -изјави Пеп Гвардиола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни