Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола за денешниот ривал: Арсенал се врати на врвот и тука ќе остане

Објавено

на

foto:twitter.com/ManCity

Манчестер Сити денеска има тешко гостување кај Арсенал, во дуел на две екипи кои минатата сезона беа најголеми ривали за шампионската титула.

Пеп Гвардиола е свесен за квалитетите на противникот и зборувал во тој стил најавувајќи го премиерлигашкото дерби.

– Арсенал ни беше најголем ривал минатата сезона и ќе ја има таа улога уште долго. Тука е и Ливерпул, па иако не се одиграни ниту десет натпревари, јасно е дека големите клубови секогаш ќе бидат опасни.

– Кога бев млад и ја започнував тренерската кариера во Барселона, тие му се спротивставуваа на Манчестер Јунајтед предводен од Алекс Фергусон.

– Подоцна, многу години не беа во најдобра позиција, но сега тука. Арсенал се врати на врвот, – рекол Гвардиола.

Дербито во Лондон денеска започнува од 17:30 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни