Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола воодушевен од повратникот во Јунајтед: Тој е во топ 5 најдобри во светот, направи клучна разлика

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Пеп Гвардиола презема вина за лошата поставеност на неговиот тим во финалето на ФА Купот, но во подоцнежата анализа која ја направи на прес-конференцијата, шпанскиот стручњак не штедел комплименти и за ривалите.

Менаџерот на Манчестер Сити немаше проблем да му честита на градскиот ривал за освоената титула на „Вембли“, а според него еден играч во системот на Ерик Тен Хаг ја направил главната разлика.

Гвардиола смета дека Лисандро Мартинез со своите технички квалитети направил Јунајтед да има многу подобар проток на топката, нешто со што не успеале да се справат неговите играчи во првото полувреме.

Аргентинецот имаше ужасна сезона исполнета со тешки повреди, но вчера одигра брилијантен меч и покажа колку е важен за тимот кога е целосно фит.

– Лисандро Мартинез е во топ пет најдобри стопери во светот. Тој ја направи главната разлика во финалето, неговите пасови проаѓаа низ нашата одбрана и тоа ни направи проблем, – заклучи Пеп.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни