Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола нема да ги следи стапките на Клоп: Сакате да ме отпуштат?

Објавено

на

foto:twitter.com/ManCity

Јирген Клоп најави дека ќе си замине од Ливерпул по крајот на оваа сезона што дефинитивно беше голем шок, изненадување како за сите навивачите на „црвените“ така и за целиот фудбалски свет со оглед на тоа што информацијата дојде како гром од ведро небо.

Германскиот стратег смета дека е исцрпен и дека не може да ја продолжи да ја таа цела енергија и поради тоа си заминува од „Енфилд Роуд“ и има намера да направи пауза пред да прифати некој друг предизвик во кариерата.

Свој коментар за оваа ситуација даде и предводникот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола кој воедно пак порача дека тој засега останува посветен на проектот на „граѓаните“, односно не планира да повлече сличен потег како колегата и воедно голем ривал.

Гвардиола: Ќе спијам помирно поради заминувањето на Клоп

-Сакаш да ме отпуштиш? (Со насмевка). Добро сум. Има уште една година, сакам да одработам тоа – и можеби ќе го продолжам договорот.

-Се уште се трудам да менаџирам. Не можеме повеќе од минатата сезона, но она што е важно е чекор по еден. Играчите сега имаат чувство дека не можеме да губиме натпревари инаку Ливерпул ќе нè побегне. Мораме да одиме на Енфилд и да бидеме блиску. ФА Купот и Лигата на шампионите се тука. Тоа е чекор по чекор, но јас судам дали мојот тим е жив врз основа на секој ден, што немате задоволство да го видите. Кога се вративме од Абу Даби со дводневен тренинг, реков дека тимот е таму. Не ми кажувај зошто, но тие се таму. Се расправаат меѓу себе, сакаат да бидат таму. Фокусот што го имаат, начинот на кој се загреваме. како зборуваат, како комуницираат, како слават сега, како славеа против Њукасл.

-Се разбира, ќе губиме натпревари, но јас имам должност да видам како ќе се претставиме, не само резултатот. Секако, сакаме да победиме, но во последната акција ако направат транзиција и постигнат гол, дали треба да се лутиме? Да, но што можам да му кажам на тимот? Ги контролиравме и ги натеравме да страдаат кога на секој друг натпревар создаваа 10 или 15 шанси. Плачете неколку часа и утре вратете се на работа. Тие многупати го имаат направено. Малку сум изненаден од моите играчи бидејќи по она што го направивме тие се уште се таму. Брзо се вклучуваат новите играчи. Тоа ме натера да се чувствувам толку горд што сум дел од овој клуб, -порача Шпанецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни