Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола нагласи дека неговите играчи ќе таргетираат еден играч на Јунајтед пред големото дерби на „Итихад“

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Ова неделно попладне ќе биде навистина раздвижено и тензично во Манчестер, од едноставна причина што силите на „Итихад“ ќе ги одмерат големите ривали Сити и Јунајтед.

Доминацијата на „граѓаните“ во Премиер лигата донесе голема промена во градот Манчестер во последните десетина години, па сега Сити влегува како голем фаворит за победа во овој дуел, пред кој Пеп Гвардиола како предводник на актуелниот европски првак нагласи дека посебно внимание ќе обрне на Бруно Фернандеш.

Ерик Тен Хаг нема да може да смета на Хојлунд кој навистина беше разигран пред да се повреди, па Гвардиола е убеден дека главен играч за неутрализирање треба да биде Португалецот.

– Бруно е извонреден фудбалер. Специјално ме импресионира константноста која ја прикажува на секој меч и во секое натпреварување. Навистина многу го почитувам поради тоа, тој е човек кој кога ја има топката во нозе, секогаш може да се случи нешто на теренот.

– Тој е многу важен играч за Јунајтед и секако дека посебно ќе внимаваме на него, секогаш мора да биде така. Тој секогаш може да креира за неговиот тим и мора да го пазиме, – изјави Гвардиола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни