Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола има само една желба за следната сезона: Да постигнеме гол на тој стадион (Видео)

Објавено

на

foto: https://www.facebook.com/mancity

Манчестер Сити веќе потврди нова титула во англиската Премиер лига, но тимот на Пеп Гвардиола пред себе има уште две финалиња во кои може да освои уште две важни трофеи.

Гвардиола може да му донесе „триплета“ на Сити и да влезе во клупската историја на уникатен начин, по што ќе треба да се концентрира на наредните предизвици кои ги носи новата сезона.

Во последното интервју за „Скај Спортс“, Шпанецот зборувал на оваа тема и предизвика многу реакции со својот одговор. На прашањето што ќе му биде главна цел следната сезона, Гвардиола се одлучил за елиминација на еден „комплекс“ на Сити. Тимот на Пеп има пет порази на гостувањата кај Тотенхем и тоа без постигнат гол.

– Да постигнеме гол против Тотенхем на гостински терен. Останав во Сити бидејќи сакам да го победам Тотенхем на нивниот стадион, – рекол Пеп, кој со одговорот го изнасмеа новинарот, но со изгледот на лицето и реакцијата уште еднаш покажа дека е многу сериозен во однос на желбата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни