Поврзете се со нас

Свет

Гвардиола и неговиот идеален состав како тренер во формација 4-3-3

Објавено

на

Пеп Гвардиола низ годините изгради, поточно се избори за статус на еден од најдобрите светски тренери, а причината за тоа е секако неговата филозофија и освоени титули во секој клуб кој досега го водеше.

Шпанскиот стручњак блесна на „Камп Ноу“ водејќи ја неговата Барселона за да потоа продолжи да ниже титули во Баерн Минхен и Манчестер Сити каде се уште го нема кажано последниот збор, односно ја пишува приказната со „граѓаните“.

Се работи за период подолг од една деценија што значи Гвардиола можеше да работи со многу играчи, асови, но на овие најмногу им веруваше, ги даваше можност, па во тимот кој го создаде „Мирор“ еве кој се најде во формацијата 4-3-3.

Голман: Виктор Валдес

Одбрана: Дани Алвес, Жерард Пике, Карлес Пујол, Ерик Абидал

Средина: Чави Ернандез, Серхио Бускетс и Сејду Кеита

Напад: Педро Родригез, Рахим Стерлинг и Лионел Меси

На клупа се: Мануел Нојер, Николас Отаменди, Фернандињо, Андерс Иниеста, Кевин Де Брујн, Давид Силва и Серхио Агуеро.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни