Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Гундоган за шансите на Барселона во ЛШ: Знам дека реалноста е е поинаква…

Објавено

на

foto:www.facebook.com/fcbarcelona

Искусниот германски репрезентаитвец, Илкај Гундоган од оваа сезона е дел од екипата на Барселона во која пристигна како слободен фудбалер откако му истече договорот со Манчестер Сити.

Тој седум години го носеше дресот на „граѓаните“ со тоа што во последните беше и меѓу најзначајните, клучните играчи на клубот од „Итихад“. Во завршната кампања тој ги освои сите титули со премиерлигашот, меѓу кои и онаа во Лигата на шампионите.

Гундоган секако дека сака одново да слави во елитното друштво, но самиот е свесен дека ќе биде тешко со овој сегашен состав на каталонците.

-Во Сити бев седум години и секако ги споредувам работите. Иако не секогаш се освојуваме, во последните две или три години имаме многу убав начин на игра. Би сакал повторно да ја освојам Лигата на шампионите, но знам дека реалноста во Барселона е поинаква, ние сме во процес на градење. Имаме многу млад тим, но со многу потенцијал и квалитет, -порачал Илкај за „Ел Паис“.

Чави посочи која е целта на Барселона во новата сезона во ЛШ

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни