Поврзете се со нас

Англија

Гундоган си оди од Манчестер Сити: Барселона можна следна дестинација, интерес и од англиски премиерлигаш

Објавено

на

Искусниот фудбалер од средниот ред на Манчестер Сити, Илкај Гундоган би можел да си замине од „Итихад“ по крајот на оваа сезона.

Германскиот репрезентативец имаше одличен старт на сезоната и  редовно го запишуваше своето име во листата на стрелците или асистентите, но во последните месеци ја загуби минутажата и се почесток е на клупата за резервни фудбалери, отколку на теренот.

Договорот на 31 годишниот фудбалер со „граѓаните“ истекува во 2023 година, но тој би можел да си оди од веројатно новиот англиски шампион по крајот на оваа сезона со минимално обесштетување.

Првичните најави се дека Барселона и два германски клубови се сериозно заинтересирани да го видат Гундоган во своите редови.

Постои опција тој да се пресели и во Арсенал, но сега откако шансите „топчиите“ да играат во Лигата на шампионите се драстично намалени, и ваквиот трансфер доаѓа до голем знак прашалник.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни