Поврзете се со нас

Шпанија

Гундоган откри зошто одлучи да се пресели во Барселона

Објавено

на

foto:twitter.com/FCBarcelona

Илкај Гундоган допрва ќе ја има својата официјална промоција во Барселона, но тој веќе е во Каталонија и веќе ги испрати првите зборови, пораки како член на шпанскиот шампион.

Тој долго време беше дел од Манчестер Сити, освои многу успеси, а особено ќе ја памети минатата каде стигнаа до тројната круна. Меѓутоа и покрај овие резултат Гундоган реши дека е време за промена и за негова нова дестинација ја избра Барселона.

-Ова е остварување на сонот. Се сеќавам дека бев дете и ја гледав Барса под водство на Пеп и (Франк) Рајкард, и оттогаш го следам клубот скоро сите сезони. Овде бев тука неколку пати, бев на стадионот, играв тука и бев исто така како гледач и сега се чувствувам многу горд и многу сум среќен што сум дел од овој клуб.

-Очекувам одличен фудбал, мислам дека има многу потенцијал во тимот, имаме многу млад состав и се надевам ќе можам со моето искуство да им помогнам на помладите играчи да дојдат на следното ниво, мислам дека основата е таму потенцијалот е таму, само треба да го покажеме следната сезона и затоа дојдов, затоа се приклучив. Полн сум со мотивација и посветеност, -порача Илкај.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни