Поврзете се со нас

Шпанија

Гундоган откри како му соопштил на Гвардиола дека го напушта Сити

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/FCBarcelona

Илкај Гундоган денеска официјално е претставен како нов играч на Барселона, а новинарите ја искористиле шансата да добијат одговори на интересни прашања поврзани со неговиот трансфер и донесената одлука.

Една од поинтересните теми секако била разделбата со Сити, односно начинот на кој Гундоган му соопштил на Пеп Гвардиола дека ќе се пресели во шпанскиот клуб.

– Зборувавме телефонски, бидејќи и двајцата веќе бевме на одмор.

– Беше важно тој прв да дознае и тоа да му го кажам лично, му се заблагодарив за се што направи за мене и за клубот.

– Тој беше тажен, но од друга страна и среќен што решив да заминам во неговиот матичен клуб. Беше горд и ми посака се најдобро во новиот тим, – изјавил Гундоган.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни