Поврзете се со нас

Евролига

„Гробари грмеа“, Партизан го суреди Олимпијакос во „пеколот“ во Белград (ВИДЕО)

Објавено

на

https://www.facebook.com/bcpartizan

Тимот на Партизан продолжува да импресионира во Евролигата, па така вечерва му го зема скалпот и на лидерот во оваа конкуренција Олимпијакос кој падна во Белград.

Пред 20.000 гледачи кој создадоа фантастична атмосфера, домаќините славеа со 90-75 и со тоа само потврдија дека се на добар пат за место во плејфот, односно Топ 8 фазата. „Црно-белите“ го надиграа Олимпијакос во три од четирите четвртини, односно се функционираше како што посакуваше тренерот Жељко Обрадовиќ.

Пет домашни играчи беа двоцифрени, Нанели со 19 беше прв стрелец, Пантер беше автор на 17, а Егзум на 15 кошеви.

МекКисик на спротивната страна реализираше 21 поен.

На останатите терени Милано беше подобар од Баерн (99-74), Реал како гостин ја надигра Вирус Болоња (96-79), додека домашните паркети ги одбранија Монако и Фенербахче.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни