Поврзете се со нас

Репрезентација

Грчевски го објави поширокиот список за стартот на квалификациите за ЕП 2024

Објавено

на

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Кристијан Грчевски, денеска го објави поширокиот список на ракометарки за претстојните квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи следната година.

Женската сениорска репрезентација на Македонија во квалификаиите е дел од петтата група заедно со репрезентациите на Шпанија, Азербејџан и Литванија, а во претстојната ЕХФ недела (09.10 – 15.10.2023), нашата женска сениорска селекција ќе оддигра два квалификациски натпревари против Азербејџан и Литванија.

Сениорките првиот натпревар во квалификациите го играат на домашен терен против Азербејџан на 11 октомври, а четири дена подоцна следи натпревар на гостински терен против репрезентацијата на Литванија.

ЕП 2024 ќе се оддржи во три држави (Австрија , Унгарија и Швајцарија) во период од 28.11 – 15.12.2024 година.

1. Јована Мицевска CSM SLATINA (ROU)
2. Марија Јовановска ЖРК КУМАНОВО
3. Драгана Петковска AEK ATHENS (GRE)
4. Јована Саздовска CSM SLATINA (ROU)
5. Сара Ристовска CSKA MOSKOW (RUS)
6. Марија Тасевска RK ZORK JAGODINA (SRB)
7. Анастасија Трпеска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
8. Ивана Џатевска ЖРК ЧАИР
9. Сања Дабевска CSM UNIREA SLOBOZIA (ROU)
10. Нена Нестороска ЖРК КУМАНОВО
11. Леонида Гичевска CSU STIINTA BUCURESTI (ROU)
12. Ангела Јанкуловска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
13. Симона Маџовска BSV SACHSEN ZWICKAU (GER)
14. Моника Јанеска Килдан KONYAALTI SPOR KULÜBÜ (TUR)
15. Ивана Арсениевска HC BNEY HERZELIYA (ISR)
16. Бојана Коцева ЖРК ВАРДАР
17. Елена Ѓорѓијевска KONYAALTI SPOR KULÜBÜ (TUR)
18. Михаела Кралева ЖРК МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА
19. Ива Божиновска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
20. Ива Младеновска BREST BRETAGNE HANDBALL (FRA)
21. Хана Мифтари ЖРК ЧАИР
22. Марија Гугуљанова ЖРК МЕТАЛУРГА АВТОКОМАНДА
23. Мила Трајковиќ ЖРК МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА
24. Анастасија Николовска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
25. Сара Миновска ЖРК ВАРДАР
26. Катерина Дамјаноска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
27. Амра Терзиќ ЖРК МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА
28. Милица Николиќ ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК СКОПЈЕ
29. Јована Кипријановска SAMBRE AVESNOIS HB (FRA)
30. Андреа Седлоска RK LOKOMOTIVA ZAGREB (CRO)
31. Борјана Коцева ЖРК ВАРДАР
32. Матеја Серафимова UHC STOCKERAU (AUT)
33. Габриела Величковска ЖРК КУМАНОВО
34. Зорица Десподовска KPR Kobierzyce (POL)
35. Ивана Гакидова KONYAALTI SPOR KULÜBÜ (TUR)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни