Поврзете се со нас

Европски купови

Гран Канарија го грабна трофејот во Еврокупот и обезбеди место во Евролигата (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: twitter.com/relevo

Екипата на Гран Канарија славеше над Турк Телеком со 71-67 во битката за трофејот во Еврокупот.

Шпанскиот претставник важеше за фаворит, статус кој го оправда со помош на домашниот терен и навивачи, па така освен што го освои титулата во ова натпреварување обезбеди и место во Евролигата за наредната кампања.

Избраниците на Лаковиќ имаа одлично прво полувреме во кое стекнаа предност од 50-33, но во вториот дел гостите одиграа на пивисоко ниво, комплетно се вратија во игра, меѓутоа немаа сила за да направат компелтен пресврт и го шокираат домашниот тим.

Шурна со 18 поени беше најефикасен и воедно го понесе признанието МВП за финалето.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни