Поврзете се со нас

Англија

Голини извиси, Рудигер го потврди пласманот на Челси во финалето на Лига купот

Објавено

на

Челси вторпат го победи Тотенхем во полуфиналниот двомеч од англискиот Лига куп (0:1), потврдувајќи го пласманот во финалето кое ќе се игра на „Вембли“.

Решавачкиот момент се случи уште на стартот, поточно во 18. минута кога гостите реализираа преку Рудигер.

Германецот се снајде најдобро во шеснаесетникот на Тотенхем по лошата интервенција на голманот Голини, а тие 0:1 останаа до крајот на средбата.

Челси во финалето ќе игра против подобриот од двомечот меѓу Ливерпул и Арсенал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни