Поврзете се со нас

Атлетика

Голем успех: Ивановски е нов балкански шампион на 3000 метри!

Објавено

на

blank

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски постигна голем успех на Балканско првенство во сала кое се одржува во Истанбул.

Нашиот ас го освои првото место на трката на 3000 метри со време од 8:03:95, време далеку подобро од неговите конкуренти. Имено второто место му припадна на домашниот натпреварувач Улуш Чихат кој заостана скоро седум секунди, додека пак бронзата ја освои Словенецот, Вид Батолин.

Овој успех на Дарио доаѓа пред настапот на Европското првенство во сала кое ќе се одржи следниот викенд во Полска.

blank

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни