Поврзете се со нас

НБА

Голден Стејт загуби и покрај 50 поени на Кари, Хјустон ги исфрустрира Лејкерс

Објавено

на

Фото: twitter.com/warriors

Стеф Кари постигна 50 поени во дресот на Голден Стејт, но и тоа не му беше доволно на НБА шампионот да го победи тимот на Л.А Клиперс во натпревар кој заврши со резултат 134:126.

Првата ѕвезда на „воините“ доминирала на теренот, но ефектот не донесе и позитивен тимски резултат, бидејќи Клиперс ги израдуваа домашните фанови.

Ленард постигнал 30, Џорџ 20 поени, додека одличен настап имал и Зубац со 19 поени и 16 скокови.

Хјустон ги победи Л.А Лејкерс на домашен терен, комплицирајќи му ја плејоф ситуацијата на гостинот, а реализаторски се истакнал Портер со 27 поени.

Филаделфија и Бостон не погрешија против Кливленд и Минесота, а најдобри поединци кај победничките екипи биле Ембид и Браун.

Кливленд – Филаделфија 109:118
Мајами – Мемфис 138:119
Чикаго – Сакраменто 114:117
Хјустон – Л.А Лејкерс 114:110
Минесота – Бостон 102:104
Сан Антонио – Далас 128:137 (п)
Л.А Клиперс – Голден Стејт 134:126

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни