Поврзете се со нас

НБА

Гобер доби три банани од сонародникот Вембанјама: Ова момче ќе биде голем проблем (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/spurs

Сан Антонио не успеа да го изненади тимот на Минесота во НБА дуелот одигран утринава, но Виктор Вембанјама имаше одличен настап во кој меѓу другото забележа 29 поени и имаше 4 блокади.

Три од четирите блокади беа на сметка на неговиот сонародник Руди Гобер, кој првпат се соочи со дебитантот и по мечот имал само пофални зборови. Гобер само осми пат во НБА кариерата заработил три блокади на еден натпревар од ист играч, а сега виновник за тоа беше токму младиот Вемба.

– Мислам дека неговото позиционирање е далеку понапредно од тоа што би требало да биде за еден дебитант.

– Слободно можете да кажете дека добро тренира, дека ја анализира играта и дека ќе биде подобар од година во година.

– Ова момче ќе биде голем проблем за сите. Тој е веќе проблем, но ќе биде уште поголем проблем наредниот период, – изјавил Гобер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни