Поврзете се со нас

Германија

Главниот уредник на „Франс Фудбал“ се изјасни за идејата Левандовски да добие награда за претходната година

Објавено

на

Фудбалската јавност уште минатата година ја критикуваше одлуката на „Франс Фудбал“ да не додели „Златна топка“ поради ситуацијата со пандемијата, со што веројатно пропадна и најголемата шанса признанието да заврши кај Роберт Левандовски.

Годинава, Левандовски остана на второто место, а лауреатот Лионел Меси самиот пред целокупниот аудиториум посочи дека полскиот репрезентативец треба да ја добие наградата за 2020 година, дури и со толку големо задоцнување.

Главниот уредник на францускиот медиум, Паскал Фере првпат јавно зборувал за оваа ситуација, но вели дека одговорните за изборот нема да избрзуваат со одлуките.

– Не можеме да бидеме сигурни дека Левандовски ќе беше победник минатата година.

– Нема да дознаеме бидејќи немаше гласање, но ако треба да бидам искрен, сигурно дека тој ќе беше фаворит за признанието.

– Она што го кажа Меси од говорницата беше убаво да се слушне, но ние нема да брзаме со одлуките. Сепак, историјата на изборот е поврзана со спроведено гласање, а не еднострана одлука, – изјавил Фере.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни