Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа запрена во второто коло на турнирот во Чешка

Објавено

на

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа не го мина второто коло на ИТФ фјучерсот во Миловице (Чешка) што се игра на тврда подлога и за награден фонд од 25.000 долари.

Лина (петта носителка) во денешната битка беше поразена од 17-годишната Линда Носкова од Чешка со 2-1 во сетови по два часа игра на теренот број два. Македонката имаше катастрофален прв сет и истиот го загуби со 6-0 за да во вториот по голема борба успее да слави во тај-брејкот со 8-6 и да израмни на 1-1.

Во третиот сет Ѓорческа лошо започна и дозволи Линда да дојде до 3-0 во гејмови, предност која се покажа како клучна затоа што тинејџерката не ја испушти и со 6-4 обезбеди место во наредната рунда.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни