Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа запрена во четвртфиналето во Астана

Објавено

на

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да избори место во полуфиналето на силниот фјучерс што се игра во Астана (Казахстан).

Ѓорческа во денешната рунда за противник ја имаше Анастасија Тихонова која покажа повеќе на теренот број еден и со 2-0 вос етови се пласираше во наредната фаза. Првито сет и припадна на Русинката со 6-3, а во вториот имаше поголема борба, борба која траеше 48 минути и која заврши со 7-5.

Со ова Анастасија закажа меч со сонародничката Дарија Астахова.

Овој турнир се игра на тврда подлога за награден фонд од 40.000 американски долари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни