Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа загуби од домашна тенисерка во квалификациите за Ролан Гарос

Објавено

на

foto:www.facebook.com/tennislleida/

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да го мине првото квалификациско коло на Ролан Гарос.

Ѓорческа имаше можност преку квалификациите да дојде до главната фаза на вториот календарски грен слем, меѓутоа на тој пат, сон застана домашната претставничка Марго Рувруа.

Французинката која е 285. на ВТА листата подобро се снајде на соочувањето на Сузан Ленглен и славеше со 2-1 во сетови по нешто повеќе од два часа игра.

Марго го доби првиот сет со 6-2, Ѓорческа возрвати со 7-5 за да во третата и конечна битка Лина падне со 6-3 иако прва дојде до брејк.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни