Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа успешно ја отвори главната фаза на силниот турнир во Белинцона

Објавено

на

blank

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа преку квалификациите стигна до главната фаза на силниот ИТФ турнир во Белинцона (Швајцарија) каде пак денеска успено го мине и првото коло.

Ѓорческа се избори за триумф над Јуле Нимајер од Германија со 2-1 во сетови. Германката го реализираше првиот сет со 6-4, предизвик на кој Лина одговори на најдобар можен начин и со 6-1 и 6-3 дојде до втората рунда на фјучерсот кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 60.000 американски долари.

Новиот тест за Македонската ќе биде повеќе од сериозен, ќе излезе на мегдан против третата носителка, 20-годишната Ванг од Кина.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни