Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа со сигурна победа во двојки го отвори турнирот во Рим

Објавено

на

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа со сигурна победа во игра во двојки го стартуваше ИТФ фјучерсот во Рим (Италија) што се игра на земјени терени за вредност од 60.000 долари.

Ѓорческа заедно со Ана Шишкова од Чешка се четврти носителни, а во почетната рунда славеа над британската комбинација Емили Апелтон и Али Колинс. Средбата на теренот број четири траеше еден час, период во кој Лина и Ана со 6-3 и 6-3 дојдоа до четвртфиналето.

Инаку Македонката на овој турнир ќе игра и во поединечна конкуренција, прв ривал ќе и биде квалификантката Сара Чакаревиќ од Франција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни