Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа се избори за четвртфинале во двојки на турнирот во Хамбург

Објавено

на

blank

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да дојде до главната фаза на ИТФ фјучерсот во Хамбург, но затоа напредува во двојки каде заедно со Софија Лансаре од Русија се изборија за четвртфинале на турнирот кој се игра за награден фонд од 25.000 американски долари.

Лина и Софија беа подобри од Анастасија Прибилова (Русија) и Марин Парто (Франција) со 2-0 во сетови со 7-6 и 6-2.

Следен предизвик за македонско-руската комбинација е двојката од Романија, Јоана Лоредана Роска и Николета-Каталина Даскалу кои претходната фаза ја минаа со чиста победа од 2-0 во сетови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни